کاهش حساسیت دندان قبل و بعد از بلیچینگ و یا سفید کردن دندان‌ها

دندان1

اگر با سفید کردن دندان‌ها آشنا هستید، احتمالا با احساس درد و سوزن سوزن شدن نیز که اغلب با آن همراه است آشنایی دارید. این احساس ناشی از مواد شیمیایی موجود در عوامل سفید کننده است که باعث تحریک اعصاب دندان می‌شود و منجر به حساسیت می‌گردد. خوشبختانه، راه‌های متعددی برای مقابله با حساسیت ناشی از سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) وجود دارد. شما می‌توانید دندان‌های خود را قبل از فرایند با استفاده از ژل یا خمیر دندان ضد حساسیت آماده کنید. رعایت دقیق دستورالعمل‌های توصیه شده در طول درمان نیز اقدام مناسبی است. در دوره پس از درمان با اجتناب از غذاهای خاص و به آرامی مسواک زدن دندان‌ها، مراقبت دهان خود باشید.

قبل از درمان اقدامات پیشگیرانه انجام دهید


مواردی که شما می‌توانید قبل از انجام بلیچینگ برای کاهش حساسیت دندان‌های خود پس از انجام این فرایند انجام دهید شامل موارد زیر می‌باشند:

با یک خمیر دندان ضد حساسیت مسواک بزنید

دندان2

حداقل 10 روز قبل از درمان، شروع به سه بار مسواک زدن در روز با یک خمیر دندان حساسیت زدا شروع کنید. سنسودین و کلگیت دو گزینه مناسب هستند. این خمیرها دندان‌ها به مسدود کردن سیگنال‌های درد از سطح دندان به عصب داخلی کمک می‌کنند. به دنبال خمیر موضعی ضد حساسیتی باشید، که دارای ماده فعال CPP ACP  است و به خوبی برای معدنی سازی مینای دندان کار می‌کند.

  • از مسواک دارای برس‌های نرم استفاده کنید تا خمیر دندان را در یک حرکت دایره ای (نه به جلو و عقب) روی دندان‌ها بمالید. در حالت ایده آل، شما باید دندان‌های خود را هر بار برای سه دقیقه بشویید.
  • اگر دهان خود را بلافاصله آبکشی نکنید، فلوئوریدها و مواد حساس زدا حتی بهتر عمل می‌کنند. قبل از آبکشی 3 دقیقه دیگر خمیر دندان را روی دندان‌هایتان بگذارید تا اثر کند.

از ژل، مایع یا خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

دندان‌هایتان را پاک کنید تا خشک باشند. سپس یک سواب پنبه ای تمیز بردارید. یک نقطه بزرگ از محصول را روی نوک سواب قرار دهید و آن را بر روی سطح دندان‌هایتان بمالید. قبل از شستن دهانتان با آب، محصول را برای مدت توصیه شده روی دندان‌های خود بگذارید. این محصولات معمولا حاوی نیترات پتاسیم هستند که اعصاب موجود در دندان‌ها را بی حس می‌کند و حساسیت را محدود می‌نماید. شما همچنین می‌توانید از این محصولات قبل و بعد از درمان سفید کردن استفاده کنید.

قالب سفید کننده را با ژل حساسیت پر کنید.

دندان4

حدود 30 دقیقه قبل از درمان، قالب را با یک ژل حساسیت زدا پر کنید و آن را روی دندان‌ها قرار دهید. هنگامی که آماده شروع درمان هستید، به سادگی قالب را بیرون بیاورید، آن را بشویید و سپس با عامل سفید کننده پر کنید. همچنین بهتر است دهان خود را آبکشی کنید تا بقیه ژل را پاک کنید. مطمئن شوید که سینی سفید کننده به خوبی مناسب دهان شما است. (فقط باید دندان‌ها، و نه لثه‌ها را پوشش دهد. )اگر به لثه‌ها برسد، برخی از عوامل سفید کننده می‌توانند با آن‌ها تماس پیدا کنند، باعث افزایش حساسیت و یا حتی سوختگی‌های جزئی می‌شود که می‌تواند به صورت یک خط سفید در طول خط دندان دیده شود.

قبل از درمان خود داروی مسکن مصرف کنید.

دندان5

حدود یک ساعت قبل از درمان، دوز پیشنهاد شده داروهای ضد التهابی مانند آدویل یا آلو را مصرف کنید. مصرف زود هنگام این دارو این امکان را به شما می‌دهد تا قبل از فرآیند خود، شروع به کار کنید. در صورت ماندگار شدن حساسیت، می‌توانید پس از درمان دارو را ادامه دهید. اگر مطمئن نیستید که چه داروهایی مصرف کنید، از دندانپزشک خود بخواهید که توصیه مناسب را به شما داشته باشد. به طور کلی، ایبوپروفن به خوبی برای تمام انواع حساسیت دندانی عمل می‌کند.

کنترل ناراحتی در طول درمان


در طول درمان سفید کردن دندان‌هایتان در نظر گرفتن موارد ذیل نیز می‌تواند در رفع حساسیت پس از بلیچینگ موثر باشد:

یک کیت درمان سفید کننده در خانه انتخاب کنید.

دندان6

بسیاری از کیت‌های سفید کننده دندان خانگی، از پرواکسید کربامید به عنوان ماده اصلی سفید کننده استفاده می‌کنند. پراکسید مؤثر است، اما می‌تواند انتهای عصب دندان‌های شما را تحریک کند و باعث حساسیت شود. کیت خانگی را انتخاب کنید که حاوی مقادیر پراکسید پایین و حدود 5-6٪ باشد. دوز پراکسید بالاتر اثربخشی بیشتر را تضمین نمی‌کند و ممکن است باعث درد زیادی شود. طیف گسترده ای از گزینه‌های سفید کردن دندان در خانه وجود دارد: نوارها، رنگ‌ها، قالب‌های دهانی همراه با ژل، خمیر دندان سفید کننده، و حتی آدامس سفید کننده سفید کننده و دهان شویه. اگر نگرانی برای ایمنی این محصولات دارید، از دندانپزشک خود بپرسید.

  • اگر روش سفید کردن بر پایه قالب را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که قالب به خوبی بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. اگر شل باشد، ژل می‌تواند نفوذ کند و باعث تحریک لثه گسترده و افزایش حساسیت شود.


میزان توصیه کننده ژل سفید کننده را در قالب بریزید و نه بیشتر

دندان7

استفاده از ژل بیشتر برای کسب نتایج سریعتر، و سفیدتر ممکن است وسوسه برانگیز باشد. این کار را انجام ندهید. بلکه، به دقت دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید و سلامت دهان خود را در اولویت قرار دهید. مصرف بیش از حد عامل سفید کننده می‌تواند باعث سوزش لثه و در صورت بلعیده شدن حتی منجر به استفراغ شود.

محصول سفید کننده را برای مدت زمان پیشنهادی قرار دهید.

دندان8

استفاده از محصول برای مدت زمان بیش از توصیه‌های روی بسته، دندان‌های شما را روشن تر و سفید تر نخواهد کرد. بلکه، ممکن است مینای دندان شما را سایش دهد، و در اثر شکستگی‌های موجود در مینای دندان، باعث مشکلات مربوط به حساسیت و پوسیدگی در آینده شود.

  • مدت زمان توصیه شده به طور کلی بستگی به درصد پراکسید فعال دارد که از محصولی به محصول دیگر متفاوت است.

بهبودی پس از درمان


 و اما پس از فرایند سفید کردن دندان‌های خود رعایت برخی از نکات برای حفظ سلامت دندان‌هایتان و کاهش حساسیت ضروری است:


از نوشیدنی‌های گرم و سرد اجتناب کنید.

برای 24 تا 48 ساعت اول پس از درمان، صرف از نظر سابقه دندانپزشکی قبلی شما، دندان‌هایتان بسیار حساس هستند. بهتر است از نوشیدنی‌هایی که خیلی گرم یا خیلی سرد هستند اجتناب کنید. سعی کنید غذاها و نوشیدنی‌های دارای دمای اتاق را بخورید و بیاشامید. به عنوان مثال، به جای خوردن بستنی، بهتر است کمی ژلاتین با دمای اتاق را استفاده کنید. حتی اگر بعد از فرآیند، احساس درد نداشته باشید بهتر است مراقب باشید و از قرار دادن دندان‌هایتان در معرض دماهای شدید اجتناب کنید.

خوب است از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی نیز اجتناب کنید. نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌های بدون گاز می‌توانند دهان شفا را تحریک کنند و دهان در حال بهبودی را متورم کنند. همچنین باید از سیگار کشیدن و نوشیدن یا خوردن غذاهای رنگی اجتناب کنید تا مینای دندان که در 48 ساعت اول بسیار آسیب پذیر است، دچار لکه نشود.

دندان‌های خود را با یک مسواک دارای برس‌های نرم مسواک بزنید.

همواره توصیه می‌شود قبل و بعد از فرآیند‌های سفید کردن دندان، از یک مسواک دارای برس‌های نرم بر روی دندان‌های خود استفاده کنید. در یک حرکت دایره ای ملایم مسواک بزنید. موهای نرم دندان‌هایتان را بدون تحریک سطح دندان پاک می‌کنند. بهتر است 30 دقیقه تا یک ساعت پس از درمان خود صبر کنید و سپس مسواک بزنید. در عین حال، در صورت تمایل می‌توانید دهان خود را با آب بشویید. هنگام شستشو و مسواک زدن، از آب ولرم استفاده کنید تا ناراحتی خود را به حداقل برسانید.

  • اگر برای مسواک زدن احساس راحتی ندارید، می‌توانید کمی خمیر دندان را بر روی یک سواب پنبه ای قرار دهید و قبل از رفتن به رختخواب، یک لایه نازک روی دندان‌ها بگذارید. این کار مزایای فلوراید را بدون ایجاد ناراحتی برای شما فراهم می‌کند.

برای تامین مواد معدنی دندان، از محصولات حاوی فلوراید استفاده کنید.

دندان13

مارک‌های خاصی از خمیر دندان و دهان‌شویه حاوی مقادیر مختلف فلوراید هستند. اعتقاد بر این است که فلوراید به مسدود کردن سیگنال‌های درد از اعصاب دهان کمک می‌کند، که باعث حساسیت کمتر می‌شود. اگر از فلوراید استفاده می‌کنید، سعی کنید برای 30 دقیقه هیچ چیزی نخورید، زیرا این امر باعث می‌شود زمان بیشتری برای تأثیر فلوراید طول بکشد. ژل فلوراید را پنج دقیقه روی دندان‌هایتان بمالید و قورت ندهید. این کار همچنین به افزایش جریان بزاق برای تامین مجدد مواد معدنی برای مینای دندان کمک می‌کند.

یک بسته آدامس بدون شکر بجوید.

دندان12

بلافاصله پس از درمان، بسته آدامس بدون قند خود را دربیاورید. هر بار شروع به جویدن یک تکه کنید. هر 10 دقیقه، تکه جویده شده را بیرون بیاندازید و تکه دیگری را بجوید. این کار را تا زمانی انجام دهید تا کل بسته تمام شود. اعتقاد بر این است که این چرخه پس از درمان‌های سفید کردن دندان، حساسیت دندان را کاهش می‌دهد. در صورتی که مشکلات معده دارید یا چیزی نخورده اید، از این روش اجتناب کنید. جویدن بر روی آزاد شدن اسید در معده شما تاثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به زخم را افزایش می‌دهد.

بین درمان‌های سفید کردن دندان، به دندان‌های خود استراحت بدهید.

معمولا یک تا دو فرآیند سفید کردن بر پایه قالب یا در مطب دندانپزشکی در سال مناسب است. جلسات بیشتر از این می‌تواند یکپارچگی دندان‌ها را به خطر بیندازد و حساسیت را افزایش می‌دهد. سعی کنید سفید کردن را به عنوان یک روش جدی و نه به عنوان بخش معمولی از روال دندانپزشکی خود در نظر بگیرید. اگر از خمیر دندان یا نوارهای سفید کننده در خانه استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را یک روز در میان استفاده نمایید. این کار باعث می‌شود که دندان‌های شما زمان بیشتری برای بازیابی بین درمان‌ها داشته باشند.

اگر دندان‌هایتان بیش از 48 ساعت پس از فرآیند باعث ناراحت شما می‌شوند، بهتر است به دندانپزشکی مراجعه کنید. دندانپزشک شما بررسی دقيقی روی دندان‌هایتان انجام خواهد داد تا مشخص کند که آیا سفید کردن، حساسیت دندانی شما را افزایش داده است یا اینکه مشکل دیگری مانند پوسیدگی وجود دارد.

هنگامی که به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنید، بهتر است بسته بندی محصولات یا نوارها/ خمیر دندان را که در منزل سفید استفاده می‌کنید، همراه خود بیاورید. دندانپزشک شما می‌تواند جایگزین بهتری را توصیه کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *