همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی(اینویزیلاین):روش درمان و مراقبت

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی

یکی از نگرانی‌های اصلی مردم درباره بریس دندان‌ها (ارتودنسی)، تاثیر زیبایی وجود فلزات در لبخند آنها می‌باشد؛ به خصوص برای بزرگسالان، چشم انداز استفاده از بریس‌های فلزی نازیبا برای مدت طولانی بسیار دلسرد کننده است. اینویزیلاین یک سیستم تقریباً نامرئی را ارائه می‌کند که سریع و بدون استفاده از فلز، دندان‌ها را مرتب می‌کند.

درمان شامل مجموعه‌ای از قالب‌های همتراز کننده‌ی دندان ساخته شده به صورت سفارشی است. دندانپزشک هر چند هفته یکبار قالب‌ها را تغییر می‌دهد تا با وضعیت جدید دندان‌ها سازگار باشند. علاوه بر کاهش تاثیر بصری، قالب‌های مرتب کننده را می‌توان در شرایط مهم، به صورت موقتی برداشت. به این معنا که دوره درمان توسط خود بیمار کنترل می‌شود. تعداد زیادی از افراد درباره درمان و نتایج خیره کننده آن احساس رضایت کامل را گزارش کرده‌اند.

ارتودنسی اینویزیلاین کدام یک از مشکلات نامرتب بودن دندان‌ها را می‌تواند برطرف کند؟


ارتودنسی اینویزیلاین همان مشکلات دندانی را اصلاح می‌کند که بریس‌های فلزی سنتی اصلاح می‌کنند. تنها فرق آن‌ها این است که قالب اینویزیلاین در برابر چشم غیر مسلح تقریبا نامرئی بوده و با اراده فرد برداشته می‌شود. در اینجا برخی از مشکلاتی که معمولاً با ارتودنسی اینویزیلاین اصلاح می‌شود را ذکر کرده‌ایم:

 • تراکم دندان‌ها- این اتفاق زمانی می‌افتد که فضای کافی برای قرار گرفتن دندان‌ها به صورت طبیعی و مرتب وجود نداشته باشد. تراکم بیش از حد دندان‌ها باعث پوسیدگی آن‌ها و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود.
 • وجود شکاف‌های بزرگ بین دندان‌ها- این اتفاق معمولاً به دلیل از دست دادن دندان یا ادامه رشد غیرطبیعی فک رخ می‌دهد.
 • کراس بایت– این مشکل دندانی زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند دندان فوقانی نسبت به دندان‌های پایینی همتراز نبوده و نامرتب باشند. نتیجه‌ی این وضعیت سایش نامناسب و در نتیجه فرسایش استخوان و بیماری لثه می‌باشد.
 • اوربایت– این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های فوقانی جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گرفته باشند یا کاملاً آنها را بپوشانند. این وضعيت منجر به درد فک و TMJ (اختلالات مفصل گیجگاهی _ فکی) می‌شود.
 • آندربایت– این وضعیت برعکس وضعیت اوربایت است. یعنی دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های فوقانی قرار دارند یا آنها را به طور کامل می‌پوشانند. در نهایت این وضعیت موجب درد فک و رخ دادن TMJ می‌‌شود.

ارتودنسی اینویزیلاین چه چیزهایی را فراتر از بریس‌ها و روکش‌های سنتی ارائه می‌کند؟


بریس‌های دندانی سنتی، قالب‌های اینویزیلاین همتراز کننده و روکش‌های دندانی، سه روش مختلف برای اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها هستند. ملاحظات بسیار متفاوتی برای تصمیم گیری درباره انتخاب بهترین درمان وجود دارد و هر یک از این گزینه‌ها در شرایط خاصی بهتر عمل می‌کنند.

 • ارتودنسی اینویزیلاین از این جهت با بریس‌های سنتی تفاوت دارد که در آن قالب‌های همتراز کننده کاملاً قابل جا‌به‌جایی هستند؛ این بدین معنا است که بیمار برای استفاده از آنها باید نظم و توجه و التزام بیشتری داشته باشد. این کار معمولاً سخت نیست؛ زیرا قالب‌ها راحت و تقریباً نامرئی هستند. استفاده از هر دو درمان تقریباً نتایج یکسانی به دست می‌دهد.
 • ارتودنسی اینویزیلاین در بسیاری از موارد بر روکش‌ها ترجیح داده می‌شود؛ زیرا برخلاف روکش‌ها اینویزیلاین واقعا دندان‌ها را اصلاح می‌کند. روکش‌ها پوشش‌های نازکی هستند که دندانپزشکان به صورت دائمی به دندان می‌چسبانند. دندان‌ها باید از قبل تراشیده شوند؛ به این معنا که حذف روکش‌های دندانی مستلزم ساختن یک پوشش جایگزین است. علاوه بر این تا حدودی گران است.ممکن است روکش‌ها شکسته شوند و اغلب کمتر از ۲۰ سال عمر می‌کنند.

درمان اینویزیلاین شامل چه چیزهایی است؟


درمان اینویزیلاین

اولاً دندانپزشک باید قبل از ایجاد قالب‌های مرتب کننده، طرح اولیه درمان را ایجاد کند. تصاویر دیجیتالی سه بعدی از تمام فک گرفته می‌شود. این تصاویر به دندانپزشک اجازه می‌دهند دندان خاصی را روی صفحه نمایش جابه‌جا کند، فک را از زوایای مختلف ببیند و همچنین چگونگی به نظر رسیدن چهره در سال‌های آینده را پیش‌بینی کند. در اصل این تکنولوژی می‌تواند نشان دهنده چگونگی تغییر زیبایی چهره توسط ارتودنسی اینویزیلاین باشد. پس از کامل شدن برنامه‌ریزی، مجموعه منحصر به فردی از روکش‌ها ساخته می‌شود. تعداد کلی روکش‌های مورد نیاز برای هر یک از موارد خاص، متفاوت است اما به طور کلی در هر قوس ۲۹ تا ۲۰ مجموعه وجود دارد.

پس از کامل شدن درمان شما چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا به نگهدارنده نیاز خواهید داشت؟

همه بیماران ارتودنسی مجبورند پس از کامل شدن درمان، شب‌ها از ریتینر یا نگهدارنده دندان استفاده کنند. خوابیدن با نگهدارنده دندان در شب‌ها، باعث حفظ سلامت ترتیب دندان‌ها و باقی ماندن وضعیت جدید دندان‌های شما می‌شود.

موارد مهم در هنگام استفاده از قالب‌های اینویزیلاین چیست؟


عادت کردن به زندگی با قالب های همتراز کننده اینویزیلاین ممکن است چند هفته طول بکشد. قالب‌ها باید به طور مداوم، بجز زمان خوردن و نوشیدن گذاشته شوند. لازم است هنگام مصرف مواد غذایی و نوشیدنی قالب‌ها را بردارید. زیرا ممکن است غذا در میان قالب و دندان گیر کرده و باعث از بین رفتن دندان شود.

معمولاً تغییر قالب و استفاده از قالب جدید هر دو هفته یک بار لازم است و فرایند تغییر بین جلسات درمانی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. شکی در آن وجود ندارد که قالب‌های اصلاح اینویزیلاین، انقلابی در درمان ارتودنسی ایجاد کرده‌اند. اینویزیلاین به خاطر راحت بودن و موثر بودن آن شناخته شده است.

سوالات رایجسوالات رایجی که ممکن است در حین درمان ارتودنسی نامرئی برای شما پیش آید عبارتند از :

چه مدت باید قالب‌های اینویزیلاین خود را در دهان بگذارید؟

قالب‌های اینویزیلاین باید فقط برای خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان زدن برداشته شوند. پس از انجام این کارها اطمینان حاصل کنید که قالب‌های اینویزیلاین خود را به درستی قرار دهید. در مجموع باید حداقل ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز قالب‌ها را در دهان بگذارید.

اینویزیلاین چقدر تاثیر دارد؟

مواد و تکنیک‌های جدید اینویزیلاین به جایی رسیده است که این نوع ارتودنسی تقریباً در تمام موارد، جایگزین موثری برای بریس‌های سنتی می‌باشد. اگرچه ممکن است برخی از بیماران به درمان‌های دیگری نیاز داشته باشند اما اکثریت قریب به اتفاق آنها بعد از استفاده از قالب‌های اینویزیلاین، نتایج خیره‌کننده‌ای دریافت می‌کنند.

آیا کودکان می‌توانند از ارتودنسی اینویزیلاین استفاده کنند؟

ساختار چهره‌ی در حال رشد به مراقبت بیشتر و توجه بیشتر نسبت به جزئیات نیاز دارد؛ اما برنامه درمانی اینویزیلاین ویژه نوجوانان، برای نوجوانان نیز گزینه مناسبی است. اینویزیلاین نوجوانان به طور خاص برای تغییر تدریجی ساختار بدن‌های در حال رشد، طراحی شده است.

در طول استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین هر چند وقت یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

برخلاف بریس‌های فلزی ثابت، ارتودنسی اینویزیلاین هیچگونه سیم یا براکتی ندارد که شل شود و مشکل ایجاد کند. پوشش‌های قالب مانندِ یک تکه، به هیچ گونه ملاقات اضطراری با پزشک یا تنظیم مجدد اضطراری نیاز ندارند. یک جلسه کوتاه، هر ۶ هفته یک بار به شما این اطمینان را خواهد داد که فرآیند درمان، برنامه ریزی شده پیش می‌رود.

چگونه باید قالب‌های اینویزیلاین خود را تمیز کنید؟

قالب‌های اینویزیلاین

قالب‌های اینویزیلاین را می‌توان به راحتی و با دانستن روش‌های زیر تمیز کرد:

 • قالب اینویزیلاین را از روی دندانهایتان بردارید. این کار را بر اساس دستورالعمل‌هایی که از دندانپزشک دریافت کرده‌اید، انجام دهید. برخلاف ارتودنسی‌های فلزی، قالب اینویزیلاین باید خارج از دهان تمیز شود.
 • قالب را مسواک بزنید. همانطور که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، برای این کار نیز از خمیر دندان و یک برس نرم استفاده کنید. برای تمیز کردن مواد غذایی به آرامی برس را روی هر دو طرف قالب بکشید و آن را کاملا تمیز کنید.
 • قالب را شست و شو دهید. قالب اینویزیلاین را با یک جریان آب گرم بشویید تا خمیر دندان و دهانشویه از آن پاک شوند. قبل از قرار دادن قالب روی دندان‌ها آن را روی یک حوله تمیز بگذارید تا خشک شود.
 • هرگز قالب اینویزیلاین خود را زیر جریان آب داغ قرار ندهید؛ زیرا می‌تواند آن را ذوب کرده و به طور دائمی به قالب‌ها آسیب بزند.
 • بعضی از دندانپزشکان توصیه می‌کنند از خمیردندان استفاده نکنید؛ زیرا اغلب حاوی مواد ساینده هستند که باعث فرسایش قالب‌های شما می‌شوند. با گذشت زمان، قالب‌ها قابل مشاهده‌تر می‌شوند. اگر در این باره نگران هستید، آنها را فقط با آب یا با استفاده از یک مایع ظرفشویی ملایم شست و شو دهید.
 • دندان‌ها را مسواک و نخ دندان بزنید. در حالی که ارتودنسی اینویزیلاین را از دهان خود خارج کرده‌اید، دندان‌ها را مسواک زده و اطمینان حاصل کنید که آنها را تمیز کرده‌اید. از نخ دندان برای تمیز کردن ذرات و باکتری‌های غذایی پنهان شده بین دندان‌ها استفاده کنید. تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها باعث تمیز نگه داشته شدن قالب اینویزیلاین می‌شود.
 • قالب‌ها را در دهان قرار دهید. پس از خشک شدن قالب‌ها آنها را در دهان خود قرار دهید. می‌توانید اجازه دهید این کار را دندانپزشکتان مستقیماً انجام دهد.

هزینه اینویزیلاین چقدر است؟

هزینه‌های ارتودنسی اینویزیلاین اغلب به قیمت سیم‌های فلزی سنتی نزدیک است. با این حال بسته به شرایط دندان‌های شما، طول درمان و تعداد قالب‌های مورد نیاز، قیمت متفاوتی خواهد داشت.

آیا گذاشتن قالب اینویزیلاین روی گفتار شما تاثیر خواهد گذاشت؟

ممکن است طی چند روز اول، همانطور که به پوشیدن قالب‌ها عادت می‌کنید، متوجه شوید کمی نوک زبانی صحبت می‌کنید. پس از این دوره‌ی خو گرفتن اولیه، گفتار بیماران معمولاً به حالت عادی باز می‌گردد.

چه مدت طول می‌کشد تا درمان اینویزیلاین کامل شود؟

اگرچه طول درمان شما بسته به شکل فردی دندان‌هایتان متفاوت است؛ اکثر بیماران بالغ ما دوره درمان را ظرف ۱۲ ماه کامل می‌کنند. در بیمارانی که از اینویزیلاین نوجوانان استفاده می‌کنند، رویش دندان‌های دائمی آنها نیز زمان درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیا می‌توانید آدامس بجوید؟

اگر می‌خواهید آدامس بجوید باید قبل از انجام آن قالب را بردارید. فقط مطمئن شوید که دندانهایتان را قبل از قرار دادن مجدد آنها بشویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *