چند روش موثر در سفیدتر شدن دندان ها و داشتن لبخندی زیبا و درخشان

دندان1

چه کسی دندان‌های خیره کننده و سفید را دوست ندارد؟ سفید کردن دندان یکی از پرطرفدارترین روش‌های دندان‌پزشکی است که هر ساله انجام می‌شود. با گذشت زمان، نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و به سادگی افزایش سن و پیری می‌تواند باعث لکه شدن دندان‌های شما شود، همانطور که داروهای خاصی نظیر تتراسایکلین می‌توانند این کار را انجام دهند. بسیاری از افراد آرزوی داشتن دندان هایی سفید را دارند، اما تقریبا اکثرشان به عوارض بلیچینگ فکر می کنند. انجمن دندانپزشکی آمریکا تکنیک های سفید کردن دندان را به خوبی مورد ارزیابی قرار داده و نتایج حاصل از هر دو روش  خانگی و مطب دندانپزشکی تقریبا تضمین شده است، بهتر است شما  برای بررسی شرایط دندان، گزینه های پیش رو و مزایا و عوارض مربوط با یک دندانپزشک زیبایی مشورت کنید. در صورتی که می‌خواهید دندان‌هایتان را سفید و درخشان کنید گزینه‌های زیادی در دسترس هستند. در زیر چند گزینه برای کمک به انتخاب بهترین سفید کننده دندان برای شما وجود دارد!

 

 

راه‌های مختلف سفید کردن دندان 


دندا2

“سفید کردن” دندان به عنوان یک فرآیندی تعریف شده است که ظاهر دندان‌ها را سفیدتر می‌کند. دو راه وجود دارد که معمولا انجام می‌شود، محصولات سفید کننده بلیچینگ و غیر بلیچینگ. اغلب اصطلاح “بلیچینگ” و “سفید کردن” به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما اصطلاح “بلیچینگ” تنها زمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که محصول حاوی بلیچ یا سفید کننده باشد. یک محصول زمانی که غذاها و ذرات را بدون بلیچ کردن از دندان حذف می‌کند، سفید کننده در نظر گرفته می‌شود. محصولات سفید کننده حاوی پراکسید (هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید) هستند و این محصولات هر دو لکه‌های سطحی و عمیق روی دندان‌ها را حذف می‌کنند و می‌توانند باعث شوند که دندان‌ها حتی روشن‌تر از سایه طبیعی خود به نظر برسند. راه‌های مختلف سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر است:

بلیچینگ 

دندان3

ماده فعال در سفید کننده‌های دندان در دسترس از طریق دندانپزشکان و داروخانه‌ها، پراکسید (هیدروژن یا کاربامید) است. هیدروژن پراکسید عامل حقیقی بلیچینگ است، در حالی که کاربامید پروکساید در هیدروژن پراکسید تجزیه می‌شود.

محصولات بلیچینگ که می‌توانید از دندانپزشک بگیرید خیلی قوی‌تر از آنهایی است که بدون نسخه (OTC) خریداری می‌شوند. سفید کننده‌های استفاده شده توسط دندان پزشک ممکن است تا 35٪ تا 45٪ پراکسید داشته باشند، در حالی که کیت سفید کننده خریداری شده از فروشگاه مانند نوارهای سفید کننده یا تری‌ها معمولا 7٪ پراکسید دارند. سایر مواد چه آنهایی که توسط دندانپزشک مصرف می‌شوند و چه بدون نسخه‌ها OTC عبارتند از گلیسیرین، کربوپول، سدیم هیدروکسید و طعم دهنده‌ها.

در مورد بلیچینگ بیشتر بدانید 

دندان4

اگر تصمیم به سفید کردن دندان‌هایتان دارید، ابتدا با دندان پزشک خود مشورت کنید. دندان پزشک می‌تواند بهترین گزینه‌های سفید کننده دندان را به شما ارائه دهد و برنامه‌ی درمان را به منظور اجتناب از عوارض نظارت کند. سفید کردن حرفه‌ای می‌تواند در حدود یک ساعت در مطب دندانپزشک انجام شود. این روش شامل استفاده از یک ژل سفید کننده دندان حاوی بین 25 تا 40 درصد هیدروژن پراکسید است، و سپس با استفاده از یک لامپ حرارت مخصوص در دندان‌هایتان به مدت سه فاصله‌ی 20 دقیقه‌ای، با استفاده مجدد از ژل بین فواصل انجام می‌شود. در طول فرآیند سفید کردن یک مانع حفاظتی برای حفظ لب‌ها، لثه‌ها و زبان در برابر ژل سفید کننده استفاده می‌شود که روی دندان‌های شما جای می‌گیرد. برای نتایج مطلوب، دندانپزشک معمولا به شما تری‌های سفیدکننده‌ ی قالب‌گیری شده برای دندان‌هایتان می‌دهد تا بتوانید از محلول‌های بلیچینگ در منزل همچنان استفاده کنید. برخی از دندانپزشکان همچنین ممکن است از یک لیزر استفاده کنند که گزارش شده است پروسه سفید کردن را تسریع کرده یا فعال می‌کند. “از دیگر مزایای لیزر (بسته به نوع لیزر) می‌توان به کاربرد راحت آن در بلیچینگ یک دندان در آن واحد اشاره کرد. وقتی یک دندان نسبت به دندان‌های مجاور دچار تغییر رنگ شده با لیزر خیلی راحت می‌توان لکه دندان را برطرف نمود!” [ از: http://dencare.ir/?p=189]

سفید کردن در خانه 

دندان5

کیت‌های سفید کننده دندان بدون نسخه از آنجایی که ارزان قیمت هستند و استفاده از آن‌ها آسان است،محبوب شده‌اند. آنها حاوی مقادیر کمتر پراکسید نسبت به محصولات سفید کننده‌ای هستند که توسط دندانپزشکان استفاده می‌شود، اما برخی افراد می‌توانند نتایج خوبی داشته باشند، گرچه زمان بیشتری نیاز دارند. کیت‌ها و محصولات سفید کننده بدون نسخه شامل تری‌های سفید کردن، نوارها، شوینده سفید کننده و خمیر دندان هستند.

تری‌های سفید کردن 

دندان6

تری‌های سفید کردن دندان یکی از روش‌های سفید کردن دندان‌های شما در خانه هستند. دندانپزشکان کیت‌های سفید کننده دندان در خانه توزیع شده توسط دندان پزشک را توصیه می‌کنند، زیرا برای نتایج بهتر حاوی درصد بالایی از سفید کننده‌ها هستند. دندانپزشک قالب‌های سفارشی دندان‌های شما را می‌گیرد و تری‌های کاربردی متناسب ساخته شده از پلاستیک انعطاف پذیر را درست می‌کنند. تری‌های متناسب اطمینان می‌دهند که سفید کننده به منظور به دست آوردن بهترین نتایج در تماس نزدیک با دندان‌ها می‌ماند، و مانع از رقیق شدن سفید کننده توسط بزاق می‌شوند، و میزان نشت سفید کننده و تحریک شدن لثه را کاهش می‌دهند. تری‌های بدون نسخه به طور دقیق با دندان‌ها جفت نمی‌شوند و منجر به نشت سفید کننده و حسایت لثه‌ها می‌شوند.

محصولات سفید کننده دندان یا در سرنگ‌ها ذخیره شده و قبل از استفاده درون تری قرار می‌گیرند و یا از قبل درون تری‌ها قرار گرفته‌اند. یک دندانپزشک همچنین می‌تواند غلظت سفید کننده را تنظیم کند و برای شما یک عامل بی‌حس کننده را قبل یا بعد از استفاده بکار ببرد. کیت‌ها اغلب به اندازه‌ی کافی هر سال به مدت 1 تا 2 هفته ژل ارائه می‌دهند، به ویژه کمی ژل برای استفاده در این فواصل هم ارائه می‌دهند.

نوارهای سفید کننده 

دندان7

یکی از محبوب‌ترین راه‌های سفید کردن دندان‌ها با نوارهای سفید کننده دندان است. اینها از یک پلاستیکی نازک و انعطاف پذیر ساخته شده‌اند و با محصول سفید کننده غلظت کم پوشش داده می‌شوند. نوارها از قبل بسته بندی شده و روی دندان قرار می‌گیرند، و به راحتی به شکل دندان‌ها تطبیق می‌شوند. آنها می‌توانند در حین انجام سایر فعالیت‌ها استفاده شوند و زمانی که باید برداشته شوند (معمولا حدود 30 دقیقه) ول می‌شوند. اکثر آنها دو بار در روز به مدت دو هفته استفاده می‌شوند.

نوارها از خمیر دندان‌های سفید کننده موثرتر هستند، اما آنها می‌توانند باعث حساسیت دندان‌ها و تحریک لثه شوند. در صورتی که از نوارهای سفید کننده دندان استفاده می‌کنید و دچار این عوارض جانبی شده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. نوارها عموما کمتر از تری‌های سفارشی موثر هستند زیرا بزاق می‌تواند زیر نوار‌ها نفوذ کند و سفید کننده را رقیق کند. دندان‌ها ممکن است به اندازه کافی برای طرح لبخند وسیع نباشند و اغلب از محل می‌لغزند.

اکثر نوارهای سفید کننده بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند، زیرا قدرت پراکسید در آنها کم است. با این حال، مراقب باشید که از نوارهایی که حاوی دی اکسید کلر هستند اجتناب کنید، چرا که می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند.

شوینده‌های سفید کننده 

دندان8

یکی از جدیدترین محصولاتی که ادعا می‌کند دندان‌ها را سفید می‌کند، شوینده‌ی سفید کننده است. علاوه بر خنک و تازه کردن نفس، و کاهش پلاک دندان و بیماری لثه، این محصولات همچنین حاوی مواد سفید کننده مانند پراکسید هستند که دندان‌ها را سفید می‌کنند. مانند دهانشویه، آنها را قبل از مسواک زدن دو بار در دهان خود بگردانید، و تولید کنندگان ادعا می‌کنند که ممکن است نیاز باشد 12 هفته برای دیدن نتایج منتظر بمانید.

بعضی از کارشناسان معتقدند که با استفاده کوتاه مدت از دهانشویه به اندازه کافی نتایج را نخواهید دید.

خمیر دندان سفید کننده 

خمیردندان حاوی ساینده‌های خفیف مانند سیلیس، آلومینیوم اکسید، کلسیم کربنات و جوش شیرین است که به حذف لکه‌های سطحی کمک می‌کند. خمیر دندان‌های سفید کننده مانند محصولات سفید کننده حرفه‌ای حاوی بلیچ نیستند، اما معمولا حاوی عامل صیقل اضافی یا عوامل شیمیایی هستند که می‌توانند به حذف لکه‌های سطحی اضافی کمک کنند. آنها به حذف لکه‌های عمیق کمک نمی‌کنند. خمیر دندان‌های سفید کننده ممکن است همچنین بیشتر از آنچه دندانپزشکان توصیه می‌کنند ساینده باشند. اکثر خمیر دندان‌های سفید کننده تنها می‌توانند یک درجه دندان‌های شما را سفید کنند.

آیا شما متقاضی سفید کردن دندان هستید؟ 


سفید کردن دندان برای اکثر افراد امن است و بهترین متقاضیان برای این روش کسانی هستند که تغییر رنگ خفیف تا متوسط در دندان‌هایشان دارند. اما انواع خاصی از تغییر رنگ وجود دارد که نمی‌توانند با درمان‌های سفید کننده تصحیح شوند و برخی از عارضه‌های دندانپزشکی یا پزشکی وجود دارند که ممکن است احتمالات سفید شدن دندان را برای شما کاهش دهند. اینها عبارتند از:

  • ونیرهای پرسلن، روکش‌های دندان، سرپوش‌ها، پر کرده‌ها یا باندینگ دندانی در جلوی دندان‌ها. این مواد مصنوعی به محصولات سفید کننده به خوبی پاسخ نمی‌دهند. در صورتی که می‌خواهید این دندانها سفیدتر ظاهر شوند، ممکن است نیاز به روکش‌ها یا ونیرهای جدید داشته باشید.
  • دندان‌های زرد معمولا به خوبی سفید می‌شوند، با این حال ممکن است دندان‌های قهوه‌ای تا حد زیادی سفید نشوند. دندان‌ها با رنگ‌های خاکستری، لکه‌های سفید و یا تغییر رنگ ناشی از دندان “مرده” ممکن است کلا سفید نشوند.
  • اگر دندان‌ها سفید شوند، بعضی از عارضه‌ها ممکن است بدتر شوند. اینها عبارتند از: دندان‌های حساس یا دندان‌ها با مینای فرسوده و بیماران مبتلا به دندان قروچه یا اﺧﺘﻼﻻت ﻣﻔﺼﻞ ﮔﯿﺠﮕﺎﻫﯽ ﻓﮑﯽ (TMJ / TMD). فرآیند عمل سفید کردن دندان در مطب ممکن است قادر به انجام این عمل در برخی موارد با این عارضه‌ها باشد. با دندان پزشک خود مشورت کنید.
  • در صورتی که تغییر رنگ دندان ناشی از داروها و یا یک آسیب به دندان است سفید کردن دندان موثر نیست.

جلوگیری از لکه‌های دندان


دندان11

مینای دندان، لایه نسبتا سفید بیرونی روکش دندان، با افزایش سن ساییده می‌شود؛ زیر مینای دندان عاج دندان است که زردتر است. بنابراین، با بالا رفتن سن خوردن غذاها یا نوشیدن مایعاتی که به مینای دندان حمله کرده و باعث تغییر رنگ و لک شدن آن می‌شوند ممکن است باعث در معرض دید قرار گرفتن عاج دندان شوند. با خوردن و نوشیدن خوراکی‌هایی که باعث لک شدن دندان نمی‌شوند و با استفاده با دقت از سفید کننده‌ها، درمان سفید کننده ممکن است تا 1 سال دوام داشته باشد. با این حال، افراد می‌توانند سفید کردن دندان را بیش از حد انجام دهند. استفاده‌ی زیاد از سفید کننده‌ها، اکثر مواقع، و یا هنگامی که خیلی غلیظ هستند باعث می‌شود که دندان‌ها ظاهری مات شده و منجر به رنگ مایل به آبی یا خاکستری آبی شود.

  • برای سفید نگه داشتن دندان‌ها، سیگار نکشید. یکی از رایج‌ترین و بدترین ترکیباتی که دندان‌ها را لکه می‌کند و دچار تغییر رنگ می‌کند، تنباکو است. رگه‌های مایل به قهوه‌ای و لکه‌ها همراه با زرد شدن می‌توانند به سرعت با استعمال تنباکو (و جویدن) رخ دهند.
  • نوشیدنی‌هایی که باعث به وجود آمدن لکه‌های دندان می‌شوند را کاهش دهید. نوشیدنی‌های معمولی که سبب ایجاد لکه‌های دندان و تغییر رنگ می‌شوند، قهوه، چای، سودای رنگ تیره و بسیاری از آبمیوه‌ها به خصوص رنگ‌های تیره‌تر هستند. در صورتی که یک نوشیدنی (یا غذا) بتواند یک تیشرت سفید را لکه کند، احتمالا می‌تواند باعث ایجاد لک روی دندان‌ها نیز بشود.
  • در مورد غذاهایی که منجر به لکه شدن دندان‌ها می‌شوند احتیاط کنید. برخی از غذاهایی که برای سلامتی شما عالی هستند اما می‌توانند دندان‌های شما را لکه‌دار کنند وجود دارند؛ این‌ها شامل زغال اخته، تمشک و آبنبات می‌باشند. نه، خوردن این اقلام را متوقف نکنید. فقط به یاد داشته باشید که دهان خود را بشویید و بلافاصله پس از خوردن غذاهایی که حاوی چنین موادی هستند به منظور محافظت از دندانهایتان در برابر رنگ گرفتن، دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
  • نگهداری روزانه می‌تواند کمک کند. مسواک زدن روزانه دندان‌ها، همراه با شستشو و نخ دندان کشیدن (از بین بردن مواد به دام افتاده بین دندان‌ها با نخ دندان) خوب است؛ شستشو و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز بهتر است. اما، انجام هر سه بعد از غذا و میان‌وعده برای نگهداری روزانه دندان بهتر است. اگرچه برخی از متخصصان دندانی توصیه می‌کنند که مسواک‌های برقی و صوتی بهتر از مسواک دستی هستند، مسواک دستی هنگامی که به طور صحیح استفاده می‌شود می‌تواند کار خوبی در سفید و تمیز نگه داشتن دندان‌هایتان انجام ‌دهد.
  • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیاری از دندانپزشکان پیشنهاد می‌کنند که چک آپ 6 ماهه همراه با تمیز کردن که توسط مراقب دندانپزشک حرفه‌ای انجام می‌شود، به افراد برای حفظ دندان‌های نسبتا بدون لکه یا کاهش لکه دندان‌ها کمک می‌کند. مراقبت دندانی خوب باید به اکثر افراد هنگام خندیدن امکان نشان دادن مرواریدهای سفیدشان را بدهد.

آیا نوشیدنی‌های ورزشی برای دندان‌ها بد هستند؟


دندان12

نوشیدنی‌های شیرین برای دندان‌هایتان خوب نیستند. دیگر، نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد، ممکن است در طول زمان مینای دندان را ساییده کنند. خوردن این نوشیدنی‌ها سطوح دندان را در معرض مواد ساینده مینای دندان قرار می‌دهد. در صورتی که در خوردن این نوشیدنی‌ها افراط می‌کنید، بهتر است به یاد داشته باشید: ناحیه را با آب بشویید و به منظور متوقف کردن لک شدن دندان‌ها مسواک بزنید.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»