نحوه مراقبت از ارتونسی ثابت با استفاده از مسواک های بین دندانی و نخ دندان

نحوه مراقبت از ارتونسی ثابت با استفاده از مسواک های بین دندانی و نخ دندان

نحوه مراقبت از ارتودنسی ثابت و سایر انواع بریس‌ها

  رعایت بهداشت دهان و دندان در سطح عالی برای افرادی که از بریس استفاده می‌‌‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. بریس می‌تواند مواد غذایی یا پلاک را به خود جذب کند و در صورتی که به خوبی دندان‌های خود را مسواک نزنید و مواد غذایی باقی مانده از لابلای دندان‌های شما خارج نشوند شما را با مشکلات متعددی روبرو خواهد کرد. اگر شما از ارتودنسی ثابت یا نگه دارنده استفاده می‌‌کنید باید بدانید که آشنایی با نحوه تمیز کردن تمیز نگه داشتن دندان و بریس اهمیت بسیار زیادی دارد. دکتر حسن صالحی از دندانپزشکان تهران و با ٢٤ سال سابقه أرتودانتيكس، بهترین راهکار مراقبتی از دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها را استفاده منظم از مسواک و نخ دندان می داند، هم چنین معتقد است: ” اگر دندان‌های تحت ارتودنسی قرارگرفته کاملاً توسط مسواک زدن و نخ دندان تمیز نشوند، ایجاد پلاک‌های دندانی می‌تواند به‌سرعت باعث التهاب لثه‌ها گردد. لثه‌های ملتهب ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شده و درنهایت دچار بیماری‌های لثه یا  ژنژیویت شوند و در درازمدت ممکن است رسوب‌های کلسیمی ایجاد شود که پس از برداشت بریس‌ها، قابل ‌مشاهده خواهند بود! “

 به طور منظم دندان خود را مسواک بزنید

به طور منظم دندان خود را مسواک بزنید

 اگر شما از بریس استفاده می‌‌کنید باید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید و به بهداشت آنها اهمیت ویژه بدهید. ممکن است مسواک زدن دندان و ارتودنسی کار دشواری باشد اما می‌توانید پس از مدتی به خوبی نحوه تمیز کردن آنها را یاد بگیرید. باید هر روز ۲ تا ۳ بار به هر بار حداقل به مدت ۲ دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر از بریس استفاده می‌‌کنید باید در صورت امکان پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 • دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید یا خمیردندان ضد حساسیت مسواک بزنید که ضمن تمیز کردن دندان‌های شما از مینای دندان نیز محافظت می‌‌کند.
 • استفاده از ارتودنسی ثابت می‌‌تواند ریسک گیر افتادن مواد غذایی بین دندان و اطراف بریس را افزایش دهد.
 • بهتر است پس از هر وعده غذایی فوراً دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • سعی کنید همیشه به همراه خود مسواک و خمیردندان داشته باشید اما اگر در شرایط خاصی مسواک و خمیردندان در دسترس شما قرار نداشت می‌‌توانید دهان خود را با آب بشویید تا مواد غذایی باقی مانده از لابلای دندان‌های شما خارج شود.
 • آب را به خوبی در دهان خود بچرخانید تا دهان و دندان شما به خوبی شسته شوند.

 از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید

از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید

 هنگامی‌که به مسواک زدن دندان‌های خود بپردازید باید از یک مسواک نرم و کوچک استفاده کنید که سر آن به اندازه کافی کوچک باشد تا بتواند همه دندان‌های شما را به خوبی تمیز کند. می‌‌توانید برای تمیز کردن دندان و ارتودنسی خود از مسواک برقی استفاده کنید اما هنگام استفاده از آن باید احتیاط کنید. اگر برای تمیز کردن دندان و بریس خود به مشکل برخورده‌اید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. متخصص ارتودنسی می‌تواند یک مسواک مناسب با سر کوچک را به شما پیشنهاد کند که به راحتی به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازید.

 • مسواک را با زاویه ۴۵ درجه و در محلی که لثه به دندان متصل می‌‌شود نگهدارید.
 • از حرکات چرخشی و عمودی برای تمیز کردن تمام سطوح دندان خود استفاده کنید.

هر روز از مسواک بین دندانی استفاده کنید

هر روز از مسواک بین دندانی استفاده کنید

 ممکن است متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد کند که علاوه بر استفاده از مسواک معمولی از مسواک بین دندانی نیز استفاده کنید. مسواک بین دندانی به مسواک های کوچکی گفته می‌شود که می‌توانید به کمک آن نقاطی از دهان و دندان که دسترسی دشوار ها دشوار است را تمیز نمایید. این مسواک‌ها برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند بسیار سودمند هستند زیرا به راحتی زیر سیم و فاصله بین سیم و دندان را تمیز می‌کنند.

 • می‌‌توانید برای تمیز کردن دندان و اطراف بریس‌های خود از دهان شویه استفاده نمایید. استفاده از دهان شویه برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند بسیار عالی است زیرا از تشکیل جرم و بیماری التهاب لثه جلوگیری خواهد کرد.
 • استفاده از مسواک و دهان شویه می‌‌تواند به تمیز کردن دندان و بریس و رفع مواد غذایی باقیمانده از اطراف سیم‌های بریس کمک کند.
 • به خاطر داشته باشید که نباید از این دهان شویه به جای مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

 هر روز از نخ دندان استفاده کنید

هر روز از نخ دندان استفاده کنید

 اگر از بریس استفاده می‌‌کنید باید هر روز دندان‌های خود را به کمک نخ دندان تمیز نمایید. حداقل روزی یک بار قبل از مسواک زدن دندان‌های خود از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است استفاده از نخ دندان را به قبل از خواب موکول کنید زیرا در این هنگام برخلاف صبح زمان بیشتری برای تمیز کردن دندان‌های خود صرف می‌کنید. استفاده از نخ دندان برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند دشوار است اما استفاده مداوم و دقیق به رفع این مشکل کمک خواهد کرد.

 • اگر تمیز کردن بین دندان اطراف ارتودنسی ثابت برای شما دشوار است می‌توانید از نخ دندان دسته‌دار استفاده نمایید.
 • استفاده از نخ دندان به خارج شدن مواد غذایی باقی مانده بین دندان و اطراف بریس کمک می‌کند و از تشکیل پلاک جلوگیری می‌نماید.

 از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید

از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید

 شما باید روزی یک بار از دهان شویه حاوی فلوراید فاقد الکل استفاده کنید تا دهان و بریس شما تمیز مرتب و بهداشت دهان و دندان شما رعایت گردد. شما می‌توانید برای یافتن یک دهان شویه مناسب به داروخانه یا فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید.

 • هنگامی‌که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید از دهان شویه استفاده کنید تا فلوراید موجود در آن مدت بیشتری از دندان‌های شما محافظت کند.
 • سعی کنید از خوردن مواد غذایی یا شستشوی دهان حدودا به مدت ۲۰ دقیقه پس از استفاده از دهان شویه خودداری کنید.

 مواد خوراکی که باید از مصرف آنها خودداری کنید را شناسایی نمایید

مواد خوراکی که باید از مصرف آنها خودداری کنید را شناسایی نمایید

 • اگر شما از بریس استفاده می‌‌کنید بهتر از مواد غذایی مضر که باعث ایجاد مشکل برای شما می‌شوند را شناسایی کنید زیرا برخی از مواد غذایی به بریس شما آسیب می‌رسانند و برخی دیگر به بریس می‌‌چسبند و تمیز کردن آنها کار دشواری است. مواد غذای سفت نیز با خم کردن سیم‌ها به بریس آسیب وارد می‌‌کند و زمینه شکستن آن را فراهم می‌نمایند.
 • سعی کنید از خوردن مواد غذای سفت مانند انواع مغزها، پاپ کورن، چیپس، پیتزا، سیب، هویج، چوب شور، یخ ،و موادی از این قبیل خودداری کنید و قبل از خوردن هویج و سیب آنها را خرد نمایید.
 • مواد غذایی چسبناک می‌‌توانند باعث آسیب دیدگی بریس شوند و باید از خوردن شیرینی‌های چسبناک جویدنی، کارامل، شکلات، بیسکویت، کره بادام زمینی، و سایر مواد خوراکی چسبناک خودداری کنید.

 خوراکی‌های چسبناک و سفت بین دندان و بریس را تمیز کنید

 باید سعی کنید هرگونه مواد غذایی چسبناک و شیرین و هرگونه موادی که به راحتی به بریس می‌‌چسبند را از بین دندان و بریس خود خارج کنید بنابراین بهتر است خوردن این مواد غذایی خودداری کنید در غیر این صورت باید زمان زیادی را صرف تمیز کردن دندان و بریس خود نمایید. هیچ گونه راه حل جادویی برای تمیز کردن کارامل یا آدامس از روی دندان وجود ندارد و تنها راه تمیز کردن آنها این است که با صبر و حوصله دندان‌های خود را مسواک بزنید و از همه وسایل مخصوص تمیز کردن دندان و بریس استفاده نمایید. نخ دندان و مسواک بین دندانی از جمله وسایل اصلی و ضروری برای تمیز کردن بریس محسوب می‌شوند.

 • به آرامی اطراف بریس و دندان را تمیز کنید تا مواد غذایی باقی مانده از لابلای آنها خارج شود.
 • از تمیز کردن دندان و بریس خود با خشونت خودداری کنید زیرا ممکن است به آنها آسیب برسانید.
 • اگر مواد غذایی شیرین و حاوی نشاسته خورده‌اید فوراً دندان و بریس خود را تمیز نمایید.
 • اگر اصلا از مسواک بین دندانی استفاده نمی‌کنید و مواد غذایی باقی مانده بین دندان و بریس خود را خارج نمی‌کنید در معرض خطر پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دهان و دندان از قبیل بیماری لثه، التهاب لثه، و حساسیت دندان قرار خواهید گرفت.

 لکه‌های تشکیل شده روی بریس خود را تمیز کنید

 لیست شفاف مانند مرتب کننده اینویزالاین استفاده می‌کنید می‌‌دانید که احتمال تشکیل لکه روی آنها بسیار زیاد است. تمیز نگه داشتن دندان‌ها در افرادی که از اینویزالاین استفاده می‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا استفاده از بریس باعث می‌‌شود که باکتری به راحتی بین دندان و بریس گیر بیافتد و شروع به فعالیت نماید بنابر این پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید و در طول روز حداقل یک بار نخ دندان استفاده نمایید. اگر متوجه شدید که روی ارتودنسی ثابت شما لکه تشکیل شده است فورا به تمیز کردن آن بپردازید.

 • می‌‌توانید برای تمیز کردن دندان‌های خود از محلول تخصصی تمیز کننده دندان استفاده کنید و کاملاً بریس شفاف خود را به آن آغشته نمایید تا هرگونه لکه احتمالی روی آن پاک شود.
 • در خصوص محصولات موجود در بازار و انتخاب محصول مناسب با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.
 • می‌‌توانید با استفاده از آب خنک و مسواک نرم به آرامی به تمیز کردن بریس خود بپردازید. می‌‌توانید برای بهره گرفتن از خواص آنتی باکتریال از دهان شویه کلرهگزیدین گلوکونات استفاده کنید.
 • یک مسواک مخصوص را فقط برای تمیز کردن بریس خود انتخاب کنید.

  هنگامی‌که دندان خود را تمیز می‌کنید به تمیز کردن نگه دارنده نیز بپردازید

 باید روزی دو بار و حداقل حدود ۲ دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید. سعی کنید فوراً هر بار پس از خوردن مواد غذایی، دندان و نگه دارنده خود را مسواک بزنید تا همیشه تمیز باشند و دچار مشکلات دندان و لثه نشوید. قبل از مسواک زدن حتماً نگه دارنده دندان خود را خارج کنید. پس از آنکه دندان خود را مسواک زدید نگه دارنده دندان را با آب سرد و مسواک بشویید و با دقت تمیز کنید اما احتیاط کنید که به آن آسیب نزنید.

 به طور مرتب نگه دارنده خود را ضدعفونی کنید

 می‌‌توانید به طور منظم با استفاده از محلول مخصوص تمیز کردن دندان مصنوعی و ترکیب کردن آن با یک فنجان آب گرم به تمیز کردن و ضدعفونی کردن نگه دارنده بپردازید. باید از آب گرم استفاده کنید اما هرگز از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث آسیب دیدن اینویزالاین می‌‌شود. شما می‌‌توانید برای تهیه محلول تمیز کننده دندان مصنوعی یا اینویزالاین به داروخانه یا فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

 • قبل از استفاده از محصول، اطلاعات داخل پاکت را مطالعه کنید.
 • حداقل هفته ای یک بار نگه دارنده را درون محلول قرار دهید اما بهتر است این کار را روزی یک بار انجام دهید.
 • می‌‌توانید هر شب قبل از خواب آن را خارج کرده و درون محلول قرار دهید تا به یک عادت دائمی تبدیل شود.
 • قبل از قرار دادن مجدد آن در دهان حتما اینویزالاین را با آب سرد بشویید.

 نگهدارنده را درون جعبه محافظ قرار دهید

 اگر به دلایل مختلفی از قبیل شرکت در یک فعالیت ورزشی مجبور به خارج کردن نگه دارنده در طول روز هستید آن را درون جعبه محافظی که از متخصص ارتودنسی تحویل گرفته‌اید قرار دهید. با احتیاط آن را از دهان خود خارج کرده و درون جعبه بگذارید. از ضربه زدن به آن توسط زبان و دندان خودداری کنید زیرا این کار می‌‌تواند باعث آسیب دیدگی آن شود. پس از خارج کردن نگه دارنده از جعبه محافظ با دقت آن را بشویید و هر چند وقت یک بار به ضدعفونی کردن آن بپردازید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *