از بین ونیر لمینیت دندان ،لومینیرز و روکش کدام یک را انتخاب کنیم؟

از بین ونیر لمینیت دندان ،لومینیرز و روکش کدام یک را انتخاب کنیم؟

یک لبخند زیبا چیزی فراتر از نمایش سلامت دهان و دندان است؛ یک لبخند زیبا می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی یک فرد اثرگذار باشد، از حسی که فرد در مورد خود دارد تا شیوه ارتباطش با دیگران. وقتی به سادگی و دائماً لبخند می‌زنید، افراد پیرامونتان احساس آرامش کرده و با روی باز با شما برخورد می کنند. اگر در هنگام لبخند زدن بخاطر دندان‌های زرد، خراب، شکسته یا فاصله‌دار خود خجالت زده می‌شوید و یا اعتماد به نفس کافی ندارید، پس لامینت ونیر می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد تا به لبخندی با اعتماد به نفس و خیره کننده دست یابید.

ونیرها، لامینت‌های بسیار نازکی هستند که روی سطح جلویی دندان شما وصل می‌شوند و به دندان‌هایتان ظاهری با طراوت و خیره کننده می‌دهند. پزشکان می‌توانند انواع مشکلات مربوط به زیبایی دندان را به وسیله ونیر تصحیح کنند، از جمله این مشکلات عبارتند از:

 • دندان‌های بد رنگ
 • دندان‌های به شدت فرسوده
 • دندان‌های با شکل و اندازه بی تناسب
 • دندان‌های خراب
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندان‌های شکسته یا لب‌پر شده

ونیرها با پوشانندن جلوی دندان‌های شما می توانند چندین مشکل زیبایی شناختی را ظرف چند جلسه درمانی برطرف کنند. در جلسه مشاوره، پزشکتان با دقت لبخند شما را بررسی کرده و تمام گزینه‌های درمانی را توضیح می دهد. او به شما کمک می کند تا وینر مناسب برای درمان مشکل خود را انتخاب کنید زیرا استفاده از لمینت برای هر کس یا هر دندانی مناسب نیست برای نمونه افرادی که عادت به دندان ‌قروچه رفتن دارند در استفاده از ونیرها محدودیت دارند.

مزایای لامینت ونیر

مزایای لامینت ونیر

لامینت‌های ونیر مجموعه ای از چندین لایه‌ سرامیکی دندان هستند که از آن ها برای بازسازی ظاهر دندان های طبیعی استفاده می‌شود. لامینت های وینر از نظرمقاومت و سختی، مانند مینای دندان‌های طبیعی هستند. لامینت های دندان بهترین گزینه برای کسانی است که می‌خواهند شکل، اندازه یا رنگ دندان‌هایشان را بهبود ببخشند.

مزیت های عمده لامینت های وینر:

 • فرآیندی قابل تطبیق با احتیاجات و اهداف مد نظرتان
 • دارای نتایج زیبا و طبیعی
 • ترمیم قدرت و کارایی دندان‌هایتان
 • مقاوم در برابر لکه
 • برطرف کردن همزمان چندین مشکل زیبایی
 • داشتن نتایج طولانی مدت و دوام بالا
 • عملی غیرتهاجمی که تنها در طی چند جلسه درمانی تکمیل می‌شود.
 • بالا بردن اعتماد بنفس شما در لبخند زدن
 • کمک به شما برای ارائه بهترین چهره از خود در موقعیت‌های کاری و اجتماعی

لامینت‌های ونیر به راستی معجزه دندانسازی ترمیمی هستند. آن ها حتی برای کسانی که چندین مشکل ترمیمی دارند نیز کارایی دارند. لامینت های وینر قادرند تا لکه، شکاف، شکستگی و سایر مشکلات دندانی را در یک آن بپوشانند.

اگر دندان‌هایتان ناصاف است و یا مشکلاتی در چفت شدن آن ها دارید، لامینت‌های ونیر می‌توانند دندان‌هایی صاف و زیبا را تنها در چند جلسه درمانی به شما هدیه دهند، به همین دلیل است که گاهی اوقات به لامینت‌های ونیر “ارتودنسی فوری” نیز گفته می شود.

آیا لامینت‌های ونیر برای شما مناسب هستند؟

لامینت‌های ونیر روش درمانی تطبیق پذیری هستند که می توان از آن ها برای برطرف کردن چندین مشکل زیبایی دندان استفاده کرد، ولی این روش درمانی برای همه مناسب نیست. در صورتی شما می توانید داوطلب دریافت لامینت ونیر باشید که:

 • به بیماری لثه یا سایر عفونت‌های دهان و دندان مبتلا نباشید.
 • دندان‌هایتان ساییده نشده باشند.
 • دندان‌هایی سالم داشته و بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده باشید.

اگر از بیماری لثه رنج می برید ویا اینکه دندان‌های پوسیده دارید، این لزوماً به این معنا نیست که شما نمی‌توانید لامینت ونیر انجام دهید، بلکه باید در ابتدا آن مشکلات را برطرف کنید، سپس به سراغ لامینت وینر بروید. پزشک وضعیت سلامتی دهان و دندان شما را بررسی می کند و به شما می گوید که آیا استفاده از لامینت دندان برای شما مناسب است یا خیر. او همچنین  برای بازگرداندن سلامت دهان و دندان شما اقدامات مورد نیاز را انجام می دهد.

چگونه باید از لامینت های ونیر مراقبت کرد؟

“اگر چه ونیرها با استفاده از مواد باکیفیتی ساخته می‌شوند که دوام آن‌ها را تضمین می‌کند، اما با این حال نیز امکان تخریب آن‌ها وجود دارد. برای حفظ زیبایی لبخندتان از جویدن یا پاره کردن و شکستن مواد سفتی که می‌توانند به ونیرها آسیب بزنند (مانند پوست آجیل، استخوان و یخ) خودداری کنید. اگر در خواب دندان‌قروچه می‌کنید، دندانپزشک می‌تواند برای جلوگیری از لب‌پریدگی ونیرها برای شما یک وسیله محافظ دهان و دندان تجویز کند. در هر حال، رعایت عادات خوب بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، نخ کشیدن و مراجعه مرتب به دندانپزشک به حفظ سلامت دهان و دندانتان کمک کرده و عمر ونیرها را افزایش می‌دهد.”[منبع: مقاله لمینت چیست؟ دکتر اسماعیلی منش]

دوام لامینت های وینر چقدر است؟

دوام لامینت های وینر چقدر است؟

آیا لامینت‌های ونیر دائمی هستند؟ این سوال یکی از رایج‌ترین سوالات کسانی است که می‌خواهند این روش درمانی را انتخاب کنند. اگرچه نتایج  و دوام این روش درمانی به خود بیمار بستگی دارد، ولی لامینت‌های ونیر از 1 تا 30 سال بسته به چگونگی مراقبت از دندان‌هایتان، دوام خواهند داشت.

تمام مشکلاتی که ممکن است برای دندان‌های طبیعی پیش آید، می‌تواند برای لامینت‌های ونیر نیز اتفاق بیافتد. شکستگی، ترک، پوسیدگی، بیماری‌های لثه از جمله این مشکلات است. البته همه این ها به چگونگی مراقبت فرد از دندان هایش بستگی دارد. برای آن که از دوام حداکثری لامینت‌های خود مطمئن شوید باید:

 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: حداقل دو بار در روز مسواک زده و به طور منظم نخ دندان بکشید. این نوع لامینت‌ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند، ولی مراقبت روزانه شما تأثیر زیادی بر میزان رضایت شما از لامینت‌های ونیر خواهد داشت. برای مثال، بیماری‌های لثه موجب عقب نشینی لثه و مشخص شدن لبه لامینت خواهد شد. پوسیدگی دندان نیز همین تأثیرات را خواهد داشت.
 • از نوشابه، چای، قهوه و سایر مواد تغییر دهنده رنگ دندان دوری کنید: لامینت‌های ونیر به طور خارق‌العاده‌ای در برابر لکه مقاوم هستند، هر چند مصرف این نوع نوشیدنی‌ها باعث تغییر رنگ آنها نمی‌شود ولی مصرف بیش از حد مایعات و غذاهای تغییر دهنده رنگ دندان، منجر به تغییر رنگ قابل تشخیص ونیرها خواهد شد.
 • از به هم ساییدن دندان‌هایتان خودداری کنید: به هم ساییدن دندان ها به هیچ عنوان عادت خوبی نیست، ولی به طور خاص دندان قروچه، عامل آسیب لامینت‌های وینر است. فشار ناشی از به هم ساییدن دندان‌ها می‌تواند باعث خرابی ونیرها شود. در جلسه مشاوره، در مورد عادت ساییدن دندان با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است که اواز شما بخواهد تا هنگام خواب از محافظ دندان (بایت گارد) استفاده کنید تا از این طریق فشار ناخواسته ناشی از دندان قروچه بر ونیرها به حداقل برسد.

لامینت‌های ونیر همانند دندان‌های طبیعی مستحکم هستند ولی مراقبت از دندان‌های طبیعی فرد برای اطمینان از دوام ونیرها ضروری است.

فرآیند نصب ونیرهای دندان

تکمیل فرآیند نصب ونیرهای دندان به طور معمول به دو تا سه جلسه درمانی نیاز دارد. در جلسات اولیه مشاوره، پزشک وضعیت سلامت دهان و دندانتان را بررسی کرده و به شما خواهد گفت که  آیا استفاده از لامینت دندان برای شما مناسب است و یا اینکه  شما به روش درمانی دیگری نیاز دارید.

پس از آنکه شما و پزشکتان در مورد نصب لامینت وینر به نتیجه رسیدید، اقدامات بعدی باید انجام شود:

 • جرم گیری تمام دندان‌هایی که قرار است با لامینت پوشانده شوند
 • برداشتن لایه نازکی از مینای دندان به منظور ایجاد فضا برای کاشت ونیر
 • قالب گیری دندان
 • تراش وینر و مقایسه آن با دندانتان، برای اینکه براحتی بر روی آن جای گیرد.
 • چسباندن وینر بر روی دندان

پس از این مراحل ونیر همانند  دندانی طبیعی به نظر رسیده و مثل آن عمل خواهد کرد. پس از آن شما می‌توانید با اعتماد به نفس بالا با دیگران ارتباط برقرار کنید و از جذابیت دندان‌هایتان مطمئن باشید.

تفاوت ونیر و روکش

تفاوت ونیر و روکش1تفاوت ونیر و روکش

هر کدام از مقاصد زیبایی و کارایی به راه حل متناسب با خود نیازمند است تا بهترین نتیجه حاصل شود. شاید به همین دلیل است که پزشک به شما توصیه می کند تا بطور جداگانه از ونیر یا روکش استفاده کنید و یا اینکه بطور همزمان از هر دوی آن ها  برای ساخت لبخندی زیبا بهره ببرید. در جلسه مشاوره، پزشک سعی می‌کند تا خواسته های شما را متوجه شده و تمام گزینه‌ها را  برایتان تشریح کند. او پس از مشاوره یک طرح درمانی خاص برای شما طراحی می‌کند تا با احتیاجات، بودجه و سبک زندگیتان همخوانی داشته باشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، موارد استفاده از لامینت‌های ونیر عبارتند از:

 • تغییر رنگ، اندازه و  شکل دندان‌هایتان
 • پوشاندن دندان‌های شکسته یا لب پر شده
 • پر کردن شکاف بین دندان‌ها

روکش‌های پرسلین روکشی از جنس مواد با دوام پرسلین هستند که می‌توانند ظاهر و احساس دندان‌های طبیعی را به شما بازگردانند. این روکش‌ها بطور کامل بر روی دندان‌های خراب یا ضعیف چسبانده می شوند تا:

 • از دندان‌های ضعیف در برابر پوسیدگی و آسیب محافظت کنند.
 • مشکلات زیبایی دهان و دندان را بپوشانند.
 • از بریج‌های دندانی محافظت کنند.
 • ایمپلنت دندان را تکمیل کنند.
 • از دندان‌های پر شده محافظت کنند.

انتخاب بین روکش دندانی و ونیر، به نتیجه مد نظر شما بستگی دارد. هرچند هر دو روش مطلوب و موثر هستند، ولی هر کدام موارد استفاده خود را دارند. وینرها معمولا برای بهبود رنگ، اندازه، شکل و پر کردن شکاف بین دندان‌ها استفاده می‌شوند. اما روکش‌ها معمولا در مواردی تجویز می‌شوند که بخاطر پوسیدگی دندان، تعداد دندان‌ها کمتر از حد معمول است و یا اینکه دندان‌های پر شده نیاز به محافظت دارند.

لامنیت‌های لومنیر

لامنیت‌های لومنیر

لامنیت‌های لومنیر برندی از ونیرهای دندان هستند که برای ترمیم مشکلات زیبایی دندان استفاده می‌شوند. این نوع لامنیت‌ها از ونیرها نازک‌تر هستند. با وجود اینکه لومنیرها و ونیرها در مواد سازنده و ضخامت با هم متفاوت اند اما عملکرد مشابهی دارند که می‌توانند ظاهر دندان‌ها را:

 • سفید‌تر
 • مرتب
 • صاف
 • بدون فاصله
 • بدون ساییدگی
 • بدون لب پر شدگی یا ترک خوردگی نشان دهند.

اگر به دنبال لبخندی خیره کننده و هالیوودی هستید، لومینرها بهترین گزینه برای شما هستند. لومینرها  نسبت به ونیرهای دندان دارای چندین مزیت هستند. پزشک می‌تواند در انتخاب بهترین روش درمانی به منظور رسیدن به هدفتان به شما کمک کند.

تفاوت ونیر و لومینر

تفاوت ونیر و لومینر

 در هنگام کاشت ونیرهای پرسلین، پزشک در ابتدا باید با جرم‌گیری، مقدار کمی از مینای دندان شما را بردارد تا دندان برای نصب ونیر آماده شود. این کار باعث چفت شدن راحت ونیر روی دندان شما می‌شود. این عمل می‌تواند کمی ناخوشایند باشد و همچنین پس از این مرحله دیگر این فرآیند بازگشت‌پذیر نخواهد بود.

اما در مقابل برای نصب لومینر، هیچ نیازی به آماده‌سازی دندان نیست؛ و اغلب نصب لومینر بازگشت‌پذیر است، این کار ریسک ابتلا به مشکلاتی چون حساسیت دندانی را کاهش می‌دهد. لومینرها ممکن است به دلیل نازک بودنشان، برای کسانی که مشکلات حاد زیبایی دهان و دندان دارند مناسب نباشند، زیرا آن ها به اندازه کافی نمی‌توانند  دندان‌های بد رنگ یا لکه‌دار را بپوشانند.

هزینه لامینت های ونیر چقدر است؟

چند عامل در تخمین هزینه لامینت‌های ونیر اثرگذار است. شاید بخواهید تنها یک دندان خراب را ترمیم  کنید و یا بخواهید تمام ردیف دندان‌های خراب و بدرنگ خود را بپوشانید. ممکن است که شما بخواهید از ونیرهای پرسلین یا لومینرها استفاده کنید.

از آن جایی که شیوه‌های مختلفی برای این روش وجود دارد، هزینه ونیر برای هر شخص متفاوت خواهد بود. در جلسه رایگان مشاوره‌، پزشک وضعیت شما را ارزیابی کرده و طبق طرح درمانی ویژه شما، هزینه عمل را محاسبه خواهد کرد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *