بهترین روش ارتودنسی در بارداری به همراه مراقبت های دندان

ارتودنسی

در دوران بارداری، بدن دچار تغییرات زیادی می‌شود و مراقبت از خود و سلامتی نوزاد درون شکم از اهمیت بالایی برخوردار خواهدبود. این مراقبت‌های ویژه شامل مراقبت‌های عاطفی، روانی و جسمانی می‌باشد. اما نباید از سلامت دندان ها و لثه های خود در دوران بارداری غافل شوید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی درمان‌های دندانپزشکی توسط کلینیک های دندانپزشکی برای خانم‌های باردار به‌ راحتی ارائه می‌شود و لازم به ذکر است که صرف این که شما باردار هستید بدین معنی‌ نیست که لزوما نباید از بریس دندانی جهت مرتب‌کردن دندان‌ها استفاده‌کنید.

آیا در دوران بارداری می‌توان از بریس دندانی استفاده‌کرد؟ 


استفاده از مراقبت‌های ارتودنسی و براکت‌های فلزی، الاینرهای شفاف یا نگه‌دارنده‌ها در دوران بارداری کاملا ایمن و منطقی است. چنانچه در حال حاضر مشغول طی‌کردن روند مراقبت‌های ارتودنسی هستید از به‌روز بودن ارتودنتیست خود در خصوص استفاده از روش‌های درمانی سازگار اطمینان حاصل‌کنید. انواع ارتودنسی در دوران بارداری عبارتند از:

ارتودنسی دیمون

اگر ارتودنتیست به شما می‌گوید که در دوران بارداری استفاده از ارتودنسی سنتی مناسب حال شماست در خصوص استفاده از ارتودنسی دیمون نیز از وی سوال‌کنید و بپرسید که نظر وی درباره این ارتودنسی چیست. هدف ارتدونسی دیمون، راحت‌تر بودن و بهداشت آسان آن است. این نوع ارتودنسی فشار و اصطکاک کمتری بر روی دندان‌ها واردمی‌کنند از همین رو این نوع ارتودنسی در دوران بارداری قابل‌تحمل‌تر است.

ارتودنسی دیمون بر اساس یک مکانیسم لغزشی کارمی‌کند و از این طریق به نگه‌داشتن سیم‌ها در سر جای خود کمک‌می‌کند. به کمک این مکانیسم، دندان‌های فرد آزادانه‌تر حرکت‌می‌کنند. در این نوع ارتودنسی از پیوندهای الاستیکی موجود در براکت‌های معمولی استفاده‌نمی‌شود. این نکته‌ی مهمی است چراکه پیوندهای الاستیک باعث تجمع و جذب پلاکت می‌شود و رعایت بهداشت دهان و دندان را سخت‌تر می‌کند و این چیزی نیست که شما در دوران بارداری بدنبال آن هستید.

نکته آخر ولی مهم این است که ارتودنسی دیمون با براکت‌های شفاف موجود است لذا در عین کارآمدی، کمتر به چشم‌می‌خورند و به سختی می‌توان آن‌ها را در داخل دهان فرد دید. این ويژگی ارتودنسی دیمون نگرانی فرد در مورد ظاهر خود را کاهش‌می‌دهد.

در خصوص استفاده و مناسب‌بودن ارتودنسی دیمون با پزشک خود مشورت‌کنید. این نوع ارتودنسی هم به اندازه‌ی کافی قوی است که بزرگسالان بتوانند از آن استفاده‌کنند و هم به اندازه‌ی کافی ایمن، بطوری که می‌توان از آن بر روی دندان‌های کودکان نیز استفاده‌کرد.

اینویزالاین و دوران بارداری 

‌ارتودنسی معمولی تنها گزینه‌‌ای موجود برای دوران بارداری نیست بلکه گزینه‌ای دیگری به نام اینویزالاین نیز وجوددارد. اینویزالاین جایگزینی فلزی، هموار و تقریبا نامرئی است. اینویزالاین به آرامی نامرتبی‌های خفیف دندان‌ها را اصلاح‌می‌کند. هر چند هفته یکبار باید از سینی پلاستیکی متفاوتی جهت بهتر ردیف‌کردن دندان‌ها استفاده‌کرد. هرچند که هزینه‌ی اینویزالاین در مقایسه با ارتودنسی معمولی اندکی بیشتر است اما گزینه‌ی بسیار مناسبی برای زنانی است که به دنبال جایگزین‌های ساده‌تر هستند.

نکاتی در مورد اینویزالاین که باید رعایت‌کرد

  با این که معمولا سیستم اینویزالاین در مقایسه با ارتودنسی معمولی یک سیستم ساده‌تر برای مرتب‌کردن دندان‌ها است اما با این حال، نکاتی است که باید قبل از انتخاب اینویزالاین به آن‌ها توجه‌کرد. یکی از این نکات، حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری است. معمولا در طی ماه‌های اولیه‌ی بارداری داشتن حالت تهوع در صبح چیزی عادی و شایع است. از آنجایی که در این دوران استفراغ‌کردن امری عادی است لذا توصیه‌می‌شود که زنان باردار تا زمانی که دوران حالت تهوع صبحگاهی‌شان به اتمام نرسیده‌است از اینویزالاین استفاده‌نکنند زیرا اسید معده موجود در استفراغ می‌تواند به الاینرهای اینویزالاین آسیب‌ واردکند.

نکته‌ی دیگری که باید مد نظر داشت مربوط به عادات غذایی است. معمولا زنان در دوران بارداری به تعداد دفعات بیشتری غذامی‌خورند. هرچند که غذاخوردن در دفعات زیاد به دندان‌ها آسیبی واردنمی‌کند اما باید توجه‌شود که قبل از خوردن هر وعده‌ی غذایی و یا میان‌وعده‌ها حتما الاینرهای اینویزالاین را بردارید. هرچند این کار باعث ناراحتی اندکی می‌شود اما باز هم باید بدان توجه‌کرد زیرا در دوران بارداری افکار زیادی به سراغ شما می‌آید لذا حتما برداشتن الاینرها به هنگام غذاخوردن را فراموش‌نکنید.

الاینرهای اینویزالاین فاقد BPA هستند

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که اغلب زنان در خصوص استفاده از اینویزالاین دارند این است که اینویزالاین از مواد پلاستیکی سنگینی ساخته‌شده است. این مورد باعث افزایش این نگرانی می‌شود که الاینرهای اینویزالاین حاوی بیفینیل ای است که از آن به نام BPA ، یکی از رایج‌ترین مواد شیمیایی است. این نگرانی بسیار جدی است چراکه مطالعات نشان‌می‌دهد که BPA برای کودکان، نوزادان و جنین مضر است. اما لازم به ذکر است که نیازی نیست که در مورد استفاده از اینویزالاین نگران باشید چراکه الاینرهای اینویزالاین دارای مارک BPA-free (فاقد بی‌پی‌ای) از طرف FDA هستند.

گینوییت و اینویزالاین

گینوییت می‌تواند یکی دیگر از دلایل نگرانی در هنگام بارداری باشد. اگر گینوییت دارید، ممکن‌است ارتودنتیست از شما بخواهد که قبل از شروع استفاده از اینویزالاین، ابتدا گینوییت خود را درمان‌کنید. یکی از دلیل این قضیه این است که بارداری به طور طبیعی بر تعادل هورمون‌های بدن اثر‌می‌گذارد و  پتانسیل تشدیدکردن گینگویت را دارا می‌باشد. از همین رو از ارتودنتیست خود بخواهید که شما را معاینه‌کند تا از وجود یا عدم‌وجود هرگونه نشانه و علائمی مربوط به گینوییت اطمینان حاصل‌شود.

آیا عکس‌برداری دندان در دوران بارداری برای ارتودنسی ضرردارد؟


بزرگترین عارضه‌ای که باید به هنگام بارداری در خصوص استفاده از ارتودنسی در نظرگرفت، عکسبرداری اشعه X است که باید از قبل انجام‌شود. عکسبرداری از دهان شما جهت تشخیص مشکلات دیده‌نشده از جمله دندان‌های پنهانی که قبل از استفاده از ارتودنسی نیاز به اصلاح دارند برای یک ارتودنتیست بسیار حائز اهمیت است. چنانچه که قبل از شروع دوران بارداری از دندان‌های خود عکسبرداری کرده‌باشید در این صورت می‌توانید بدون هیچگونه نگرانی از ارتودنسی و براکت استفاده‌کنید اما اگر قبل از بارداری عکسبرداری صورت‌نگرفته باشد در این حالت مواردی هست که باید در نظرگرفته‌شود.

برخی از مطالعات نشان‌می‌دهد که عکسبرداری اشعه ایکس برای نوزدان بدنیا نیامده خطرناک‌است اما همچنین این مطالعات نشان‌می‌دهند که این قضیه زمانی صحت‌دارد که عکسبرداری مستقیما به سمت جنین گرفته‌شده باشد. با درنظرگرفتن این موارد، تصمیم با خود شماست که آیا می‌خواهید در دوران بارداری از عکسبرداری استفاده‌کنید یا نه. چنانچه که در این مورد شک‌دارید می‌توانید برای مشورت بیشتر به یک ارتودنیست مراجعه‌کنید.

سایر مواردی که باید در خصوص ارتودنسی معمولی و سنتی در نظرگرفت 


 هرچند که عکسبرداری مهمترین نکته‌ای است که باید در دوران بارداری درنظر‌داشت اما بعضی دیگر از عوامل هستند که باید مدنظرگرفت که عبارتند از:

  • لثه‌های متورم‌شده: معمولا زنان در دوران بارداری دچار ورم در لثه می‌شوند. استفاده از ارتودنسی باعث تشدیدشدن ناراحتی در مقایسه با ناراحتی یک بیمار عادی می‌شود. هرچند که با مراجعه مرتب به ارتودنیست این مشکل نمی‌تواند زیاد جدی باشد اما بازهم باید به آن توجه‌کرد زیرا مصرف مسکن در دوران بارداری توصیه‌نمی‌شود.
  • تغییرات هورمونی: تغییر در سطح هورمون می‌تواند موجب حرکت بیش از حد معمول دندان‌ها شود. در صورتی که به یک ارتودنیست مجرب و کاربلد مراجعه‌نکنید این قضیه می‌تواند روند درمانی شما را تحت‌تاثیر قراردهد.
  • مشکل در غذاخوردن: در دوران بارداری غذاخوردن دشوار است. در این دوران ممکن‌استن که غذاهایی که قبلا خیلی دوست‌داشتید اکنون حال شما را بهم‌بزند و بلعیدن آن در طی ماه‌های اولیه سخت خواهدبود لذا ممکن‌است که بریس‌های ارتودنسی به این مشکل بیفزایند. با ارتودنیست مشورت‌کرده و از توانایی خوردن و نخوردن غذاها به کمک ارتودنسی اطلاع کسب‌کنید.

آیا کشیدن دندان در دوران بارداری برای جنین مضر است؟ 


معمولا کشیدن هر نوع دندانی نیازمند استفاده از بیهوشی است که معمولا در دوران بارداری استفاده از بیهوشی اصلا توصیه‌نمی‌شود. اگر مجبور به کشیدن دندان هستید در این صورت توصیه‌می‌شود که یا این کار را به بعد از زایمان موکول‌کنید و روند درمانی را شروع‌کرده و کشیدن دندان را با درمان بعد از زایمان ترکیب‌کنید.

داروها


 مصرف برخی از داروها در دوران بارداری کاملا عادی است. برخی از داروهای مصرفی عوارضی در طی درمان ارتودنسی به همراه دارند لذا حتما ارتودنیست خود را از مصرف هرگونه دارویی مطلع‌سازید. ارتودنیست می‌تواند تعیین‌کند که آیا مصرف داروهای شما می‌تواند موجب بروز مشکلی در درمان ارتودنسی شود یا نه. همچنین چنانچه که از هر نوع ویتامینی استفاده‌می‌کنید لازم است که حتما در خصوص مصرف آن‌ها با ارتودنیست خود مشورت‌کنید زیرا برخی از ویتامین‌ها می‌توانند موجب کاهش تحرک دندان و مشکلاتی از این قبیل شوند.

ویار دوران بارداری 


  داشتن ویار در دوران بارداری امری کاملا طبیعی است. در صورتی فرد تحت درمان ارتودنسی قرارگرفته‌باشد، خوردن بیشتر غذاها برای وی مشکلی ندارد اما باید از خوردن برخی از غذاهای خاص اجتناب‌کرد. برخی از این غذاها عبارتند ازآبنبات‌های سخت و چسبناک، ذرت بوداده، چیپس ترتیلا ترد و پوسته‌ی تاکو همچنین آجیل، بیسکویت‌های نمکی سفت و سخت.

بهداشت دهان و دندان


هنگامی که یک زن باردار از نگهدارنده‌های پلاستیکی نرم استفاده‌می‌کند، می‌تواند آن‌ها را برداشته و روند عادی بهداشت دهان و دندان خود را پیگیری‌کند. مسواک‌زدن بایستی به همراه استفاده محتاطانه‌ از نخ‌دندان باشد. ممکن‌است که به برخی از زنان توصیه‌شود که از ابزارهای دندانی همچون برس‌های بطری کوچک متصل به دسته استفاده‌کنند زیرا این وسایل در تمیزکردن اطراف دندانها بسیار موثرهستند. هنگامی که یک زن باردار از نگهدارنده‌های پلاستیکی نرم استفاده‌می‌کند و آن را با تمیزکننده‌ی دندانی ترکیب‌می‌کند در واقع مشکلات مربوط به بیماری پریودنتال را برطرف‌می‌کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *