انواع روش های پرکردن دندان با مواد همرنگ، آمالگام، سرامیک و طلا

پر کردن دندان

متاسفانه پر کردن دندان امروزه به کاری بسیار رایج تبدیل شده است به طوری که 84٪ بزرگسالان دارای حداقل یک یا چند دندان پر شده هستند و هر یک از این بزرگسالان به طور متوسط 7 دندان پر شده دارند. این امر نتیجه مستقیم این موضوع است که فقط 42٪ از بزرگسالان از مسواک و خمیر دندان برای مراقبت از دهان و دندان خود استفاده می‌کنند و تنها 21٪ از بزرگسالان هر ساله به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. این عوامل به این معنی است که فساد دندانی بیشتر رخ می‌دهد و کمتر احتمال دارد که تشخیص داده شده و درمان شود که همین موضوع احتمال پر شدن دندان در طولانی مدت را افزایش می‌دهد.

انواع مختلف پر کننده‌های دندان


محققان دندانپزشکی عمدتا چندین دهه کار کرده‌اند تا موادی، مانند سرامیک و ترکیبات پلیمری که بیشتر شبیه به دندان طبیعی هستند را شنسایی و مورد استفاده قرار دهند. در نتیجه، دندانپزشکان و بیماران امروزه انتخاب‌های زیادی از میان مواد استفاده شده برای درمان دندان‌های خراب شده، آسیب دیده یا پوسیده داشته باشند. این مواد جدید، مفید بودن مواد سنتی دندانپزشکی مانند طلا، آلیاژهای فلزی دیگر و آمالگام را زیر سوال نمی‌برند. به همین دلیل است که قدرت و دوام مواد دندانی سنتی همچنان آنها را برای برخی درمان‌ها مانند پر کردن دندان‌های عقب که مستلزم نیروی زیادی برای جویدن هستند، مفید می‌کند.

پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام

آمالگام دندانی بیش از یک قرن است که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، و بیشترین تحقیق و تست در میان مواد ترمیمی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، روی آن انجام شده است. این مواد بسیار با دوام هستند، برای استفاده بسیار راحت هستند، و در برابر سایش مقاوم بوده و در مقایسه با سایر مواد نسبتا ارزان تر هستند. بر اساس همین دلایل، این مواد همچنان به عنوان مواد با ارزشی برای دندانپزشکان و بیماران باقی مانده‌اند.

 • آمالگام دندانی از یک آلیاژ پایدار ترکیب شده با جیوه، نقره، قلع، مس و احتمالا دیگر عناصر فلزی ساخته شده است.
 • اگر چه آمالگام دندانی همچنان یک ماده پرکننده ایمن و معمول است، به علت دارا بودن جیوه، برخی نگرانی‌هادر مورد آن مطرح شده است.
 • با این حال، جیوه موجود در آمالگام برای ایمن بودن و پایداری بیشتر با فلزات دیگر ترکیب شده و برای استفاده در دندان‌ها مناسب است.
 • از آنجا که پر کردن دندان با آمالگام می‌تواند فشار زیاد ناشی از جویدن را تحمل کند، این مواد به ویژه در دندان‌های پشت دهان که در آنجا بار جویدن بیشتر است، بسیار مفید هستند.
 • آنها همچنین در مناطقی که از دهان که دارای حفره‌هایی هستند که خشک کردن آن‌ها برای انجام پروسه پر کردن بسیار دشوار است، مانند پر کردن عمیق دندان در زیر خط لثه، بسیار مفید هستند. پر کردن دندان با آمالگام، مانند سایر مواد پرکننده، به عنوان مواد سازگار زیستی در نظر گرفته می‌شوند؛ آنها به خوبی توسط بیماران مبتلا به واکنش‌های نادر آلرژیک تحمل می‌شوند.

معایب آمالگام عبارتند از:

ممکن است حساسیت کوتاه مدت به غذاهای داغ یا سرد بعد از پر شدن دندان وجود داشته باشد.پرکننده‌های آمالگام به رنگ نقره‌ای هستند درنتیجه فاقد ظاهر طبیعی دندانی که به رنگ سفید است، می‌باشند. این موضوع به ویژه هنگامی که ترمیم در دندان‌های جلو باشد، که هنگام خندیدن یا صحبت کردن بیمار نمایان باشد، بسیار می‌تواند مشکل ساز باشد.و برای تهیه دندان، دندانپزشک ممکن است نیاز به حذف بیشتری از ساختار دندانی برای جایگزینی پر کننده آمالگام با آن به نسبت دیگر انواع پر کننده داشته باشد.

پر کننده کامپوزیت

پر کننده کامپوزیت

پرکننده‌های کامپوزیتی مخلوطی از پرکننده شیشه‌ای یا کوارتز در یک ماده رزین است که پر کننده دندانی هم رنگ دندان را تولید می‌کند. آنها گاهی به عنوان کامپوزیت یا رزین‌های پر شده شناخته می‌شوند.

 • پرکننده‌های کامپوزیتی دارای دوام و مقاومت خوبی در برابر شکستگی در ترمیم‌های کوچک تا متوسط دندانی می‌باشند.
 • هنگامی که دندانپزشک دندان را برای پر کردن آماده می‌کند، ساختار دندانی کمتری برداشته می‌شود، و این امر ممکن است باعث فضای پرکردن کوچکتری از آمالگام شود. کامپوزیت‌ها همچنین می‌توانند به صورت “باند” یا چسبنده در حفره دندانی نگه داشته شوند، که اغلب به دندانپزشک اجازه می‌دهد ترمیم محافظتی بیشتری را برای دندان انجام دهد.
 • هزینه این روش متوسط است و به اندازه میزان پر شدن دندان و روش استفاده شده توسط دندانپزشک بستگی دارد. به طور کلی زمان بیشتری به نسبت روش پر کردن دندان با آمالگام طول می‌کشد تا محل پرکردن دندان با کامپوزیت آماده پر شدن شود.
 • پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به یک حفره ای دارد که در هنگام پر کردن تمیز و خشک نگه داشته شود و این روش پر کردن دندان در طول زمان مستعد تغییر رنگ و تغییر ظاهر می‌باشد.

یونومرها

یونومر

یونومرهای شیشه ای مواد شفاف هستند که به رنگ دندان ساخته شده و مخلوطی از اسیدهای اکریلیک و پودر شیشه ای هستند که برای پر کردن حفره‌های دندان، به ویژه در سطوح ریشه دندان‌ها استفاده می‌شود. یونومرهای شیشه ای می‌توانند مقدار کمی فلوراید را آزاد کنند که ممکن است برای بیمارانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، مفید باشد. هنگامی که دندانپزشک دندان را برای پر کردن با یونومر شیشه ای آماده می‌کند، ساختار دندانی کمتری برداشته می‌شود که ممکن است باعث شود حجم کمتری از مواد پر کننده به نسبت آمالگام مورد نیاز باشد.

 • یونومرهای شیشه ای عمدتا در مناطقی که فشار جویدن سنگینی ندارند، استفاده می‌شود. از آنجا که این مواد مقاومت کمتری در برابر شکستگی دارند، یونومرهای شیشه ای بیشتر در دندان‌های کوچک بدون فشار (بین دو دندان) و یا در ریشه دندان استفاده می‌شوند.
 • یونومرهای رزینی نیز از پرکننده شیشه ای با اسیدهای اکریلیک و رزین های اکریلیک ساخته شده است. آنها همچنین برای موارد بسیار کوچک و بدون بار (بین دندان ها)، و روی سطوح ریشه دندان‌ها استفاده می‌شوند و مقاومت آنها در مقابل شکستگی کم و متوسط است.
 • یونومرها هنگامی که روی سطوح دندانی که برای جویدن هستند قرار می‌گیرند، هر دو یونومر شیشه‌ای و رزینی ظاهری شبیه دندان طبیعی را دارند اما از شفافیت مینای طبیعی برخوردار نیستند. هر دو نوع ماده به خوبی توسط بیماران تحت درمان قابل تحمل هستند.

مواد دندانپزشکی ترمیمی غیر مستقیم (استفاده در دو یا چند مراجعه)

مواد دندانپزشکی ترمیمی

گاهی اوقات بهترین درمان برای دندان مشکل دار، استفاده از پر کننده‌هایی است که از یک قالب خاص در آزمایشگاه ساخته شده است. این مواد پرکننده سفارشی که به دو یا چند مراجعه برای ساخته شدن نیاز دارند، می‌تواند یک تاج، یک درز یا یک پوشش باشد.

 • یک تاج کلیه سطوح جویدن را در دو طرف دندان پوشش می‌دهد. یک درز اندازه‌ای کوچکتر دارد و متناسب با خطوط دندانی ساخته می‌شود.
 • یک پوشش از نظر ساختاری شبیه به درز است، اما اندازه‌ای بزرگتر دارد و برخی از سطوح جویدن دندان را پوشش می‌دهد. مواد مورد استفاده برای ساخت این پرکننده‌ها پرسلن می‌باشد (سرامیک حرارت دیده).

مواد دندانی

مواد دندانی

مواد دندانپزشکی سرامیکی شامل سرامیک و پرکننده‌های شیشه ای و تاج های سرامیکی می‌باشد. این مواد به عنوان پر کننده درزها، پوشش‌ها، تاج‌ها و روکش‌های زیبایی دندان شناخته می‌شوند. روکش دندان یک پوسته بسیار نازک از پرسلن است که می‌تواند جایگزین بخشی از مینای دندان شده یا آن را پوشش دهد.

 • مواد پرکننده سرامیکی (سرامیک) بسیار مطلوب و مناسب هستند، زیرا رنگ و شفافیت آنها همانند مینای دندان طبیعی است، پروسلن به یک ساختار فلزی، آلیاژهای طلا و آلیاژها با پایه فلز متصل می‌شوند.
 • ترمیم کننده‌های تمام پرسلن نیاز به حداقل دو بازدید و یا بیشتر برای ساخته شدن دارند. این مواد ترمیمی زمانی که تحت تنش و یا تحت تاثیر قرار می‌گیرند، بسیار مستعد شکستگی هستند. قدرت این نوع مواد ترمیمی بستگی به ضخامت پرسلن و توانایی اتصال به دندان پایه دارد.
 • این مواد در برابر سایش بسیار مقاوم هستند، اما اگر پرسلن استفاده شده آسیب دیده باشد، می‌تواند به سرعت دندان‌های کناری را بپوشاند. 

پرسلن با پایه فلزی

نوع دیگری از مواد ترمیمی پرسلنی ترکیبات متصل به فلز هستند که قدرت دوباره به تاج یا پل دندان عطا می‌کنند. این مواد ترمیمی بسیار قوی و بادوام هستند.

ترکیبی از پرسلن که به ساختار حمایتی از فلز متصل است، ماده پرکننده قوی تری از پرسلن که به تنهایی استفاده می‌شود، ایجاد می‌کند.

 • بیشتر دندان‌های موجود باید برداشته شوند تا قابل ترمیم شوند. اگر چه این مواد در برابر سایش بسیار مقاوم هستند، مواد پرکننده چینی ممکن است دندان های سالم مجاور را در صورتی که پرکننده‌های چینی آسیب ببینند، دچار سائیدگی نماید.
 • ممکن است ناراحتی اولیه در زمان خوردن مواد گرم و سرد وجود داشته باشد. در حالی که مواد پرکننده چینی که به یک فلز متصل شده‌اند به شدت زیست سازگار هستند، برخی از بیماران ممکن است یک حساسیت آلرژیک به برخی از فلزات مورد استفاده در ترمیم دندانی داشته باشند. 

آلیاژهای طلا

آلیاژهای طلا

آلیاژهای طلا که حاوی طلا، مس و دیگر فلزات هستند که پرکننده قوی، مؤثر برای تاج یا پل دندان می‌باشد. آنها عمدتا برای درزها، پوشش‌ها، تاج‌ها و پل‌های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد در برابر خوردگی و آسیب بسیار مقاوم هستند.آلیاژهای طلا دارای مقاومت و استحکام بالا هستند که در برابر شکستگی و سایش مقاومت دارند. این امر به دندانپزشک اجازه می دهد هنگام تهیه دندان برای پر شدن، حداقل مقدار ساختار دندان سالم را از بین ببرد.آلیاژهای طلا نیز نسبت به سائیدگی مقاوم هستند و به خوبی توسط بیماران تحمل می‌شوند. با این حال، رنگ‌های فلزی آنها طبیعی به نظر نمی‎‌رسند.

کامپوزیت‌های غیر مستقیم

تاج‌ها، درزها و پوشش‌ها می‌توانند از کامپوزیت‌های دندانی در آزمایشگاه ساخته شوند. یک مزیتی که کامپوزیت‌های غیر مستقیم دارند این است که آنها بیش از حد دندان‌های متضاد را نمی‌پوشانند. قدرت و دوام آنها به اندازه پرکننده‌های پرسلن یا فلزی نیست و آنها بیشتر مستعد پوشیده شدن و تغییر رنگ هستند.

آلیاژهای پایه فلزی

آلیاژهای پایه فلزی غنی شده با سطحی از نقره هستند. آنها در تاج ها، پل های ثابت و پروتزهای جزئی استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند در برابر خوردگی و سائیدگی مقاوم باشند. آنها همچنین دارای قدرت و سختی بالا هستند و به شکستگی و سایش بسیار مقاوم هستند. برخی از بیماران ممکن است حساسیت آلرژیک به فلزات پایه داشته باشند و ممکن است ناراحتی اولیه هنگام خوردن مواد سرد و گرم داشته باشند. با این حال، به علت رنگ فلز آنها، آلیاژهای طلا ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی ندارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *